Pora na akcję #uDARujżycie!

Statystyki są nieubłagane. Każdego dnia 220 osób, żyjących w Polsce, doznaje udaru mózgu, a tylko 14 procent z nich jest leczonych trombolitycznie, czyli skutecznie. Co 6-8 minut ktoś doznaje udaru, który uznawany jest za trzecią przyczynę zgonów Polaków i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Udar może przytrafić się każdemu, w czasie każdej codziennej czynności. Mitem jest to, że dotyka tylko seniorów. Walkę z nim trzeba rozpocząć jeszcze zanim się pojawi. W jaki sposób? Uzbroić się w niezbędną wiedzę jak reagować, gdy pojawią się pierwsze objawy. W końcu walka z udarem mózgu to wyścig z czasem. Działając szybko i racjonalnie możemy uratować komuś życie lub…sobie. Właściwe postępowanie w takiej sytuacji okaże się najcenniejszym darem. Akcja #uDARujżycie zwraca uwagę przede wszystkim na potrzebę podjęcia działania, gdy rozpoznamy u kogoś bliskiego, przechodnia czy u samego siebie niepokojące objawy udaru mózgu, takie jak: niewyraźna mowa, opadający kącik ust (asymetria twarzy), nagłe zawroty i silny ból głowy, zaburzenia widzenia, utrata władzy w kończynach. W spocie promującym akcje wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, ekspert Ministerstwa Zdrowia ds. udaru mózgu, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Bożena Adamkiewicz z Wysokospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, konsultant wojewódzka ds. neurologii oraz dr hab. n. med. Michał Karliński, II Klinika Neurologiczna Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Dlaczego tylko niezwłoczna interwencja może pomóc #uDARowaćżycie ?

Leczenie udaru mózgu rozgrywa się w pierwszych godzinach jego wystąpienia. Jeśli pacjent trafi do szpitala w ciągu trzech godzin od momentu wystąpienia objawów o podłożu neurologicznym, szansa na to, że wyjdzie ze szpitala sprawny wynosi nawet 70%. Jeśli zjawi się tam pod koniec tzw. okna terapeutycznego, czyli w okolicach szóstej godziny, szanse na utrzymanie sprawności spadają do 35%. Ważne, by dożylne leczenie trombolityczne rozpoczęto tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż 4,5 godziny od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Trombektomia mechaniczna, która polega na usunięciu skrzepu ze światła naczynia mózgowego jest możliwa wyłącznie w przypadku zamknięcia dużego naczynia wewnątrzczaszkowego.

#uDARujżycie, nie czekaj! Nawet w czasie pandemii!

 Więcej informacji pod numerem telefonu: 530 333 834.

Tags

Opublikuj wpis:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Instytut Komunikacji Zdrowotnej

Instytut Komunikacji Zdrowotnej

Jesteśmy fundacją, która wspiera pacjentów w budowaniu partnerskich relacji z lekarzami. Prowadzimy szkolenia z komunikacji, zajmujemy się edukacją zdrowotną kierowaną do osób z chorobami przewlekłymi.

Najpopularniejsze wpisy

Dodaj komentarz

Najnowsze wpisy
Kategorie